Melazma güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkan deri lekeleridir. Deride renk koyulaşması daha çok esmer kişilerde görülür. Güneş, ultraviyole en önemli tetikleyici faktördür. Doğum kontrol hapları, gebelik, genetik, kozmetikler, tiroid hastalıkları, epilepsi ilaçları melazmaya neden olabilir.

Melazma 3 ana grupta değerlendirilir. Epidermal, dermal ve mixed. Wood lambası ile kolaylıkla tpilendirme yapılabilir. Tedavi de buna göre planlanır.
Tedavide öncelikle leke açıcı kremlerle başlanır. Bunun yanında kimyasal peelingler son derece etkilidir. Güneş koruyucular tedavinin olmazsa olmaz kısmını oluştururlar. Yaz kış mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir. Güneş koruyucuar dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 4 saatte bir tekrar edilmelidir. Yüz bölgesi gibi bir alana yaklaşık bir çay kaşığı kadar uygulanmalıdır. Lekenin inatçı olduğu olgularda lazer tedavisinin sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Q switch NdYag lazer tedavileri dövmeyi sildikleri gibi lekeyi de yok etmek konusunda son derece etkilidirler.

Son yıllarda leke tedavisinde yapılan bir diğer uygulama dermaroller ve leke mesoterapisidir. Deride mikrokanallar açıldıktan sonar leke açıcı ürünler cilt yüzeyine sürülür ve belirli aralıklarla işlem tekrar edilir. Sonuçlar başarılıdır. Tedavinin etkinliğinin arttırılması için PRP (trombositten zengin plazma) bu protokole eklenebilir. Bu şekilde büyüme faktörlerinin de yardımıyla leke tedavisinde kalıcı ve etkili bir çözüm olur.