Lazer epilasyon 16 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Tedavi aralığı yüz bölgesinde 4-6 hafta vücutta ise 8 hafta kadardır. Lazer epilasyon kalıcı bir epilasyon metodudur. Tüylerde %80’e kadar azalma söz konusudur.

İşlem sırasında hava soğutucular kullanıldığı için kişide rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz. Ayrıca bu soğutucular sayesinde deride leke, yanık gibi olumsuz durumlar oluşmamaktadır.

Lazer epilasyon kalıcı epilasyon metodları arasında olup toplam tedavi süresi 4-8 seanstır. Ortalama tedavi aralığı 6-8 haftadır. Genellikle işlemden 14-21 gün içinde kontrol seansı yapılır. Tüylerin bir kısmı uygulama sırasında, geri kalanı ise kontrol seansından sonra dökülmektedir. Her seans giderek azalma olur ve tedavinin sonunda yüzde 80’e varan başarı elde edilir.

Lazerde belli dalga boyları kullanılır ve kıl kökünde ısıya bağlı harabiyet oluşur. Böylece ilerleyen seanslarda kıllara kalıcı azalmalar olmaya başlar. Epilasyon tedavisi sırasında mutlaka soğutucu bir sistem kullanılmalıdır. Böylece hastalarda yanık, leke ve ağrıların olması önlenir. Hasta seçimi, lazer uygulanan bölge, hastanın deri rengi, kıl rengi ve çapı lazer cihazını şeçmede önemlidir. Her cihaz, her hastada uygun olmayabilir. Koyu tenli hastada, ince tüylü hastada, açık renk tüylü hastalarda farklı cihazlar tercih edilmelidir. Doğru olmayan cihaz seçimleri, tedavide başarısızlık veya komplikasyonlara neden olabilir. En sık karşılaşılan komplikasyonlar işlem sırasında ağrıdır. Soğutucu sistemler ağrıyı engellemede önemlidir. İşlem sonrasında oluşan kızarıklık en fazla 1 saat kalır ve geriler. Çok nadiren bazı hastalarda deriden açık veya koyu renk geçici lekeler olabilir. İşlem yerinde herpes virus aktivasyonu olabilir. Herpes hikayesi olan hastalarda işlem öncesinde herpes önlem tedavisi uygulanmalıdır.

Lazer tedavisi mutlaka deneyimli uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Dermatoloji uzmanı olan kişiler lazer komplikasyonu olduğunda gerekli tedaviyi uygulayabilmektedirler.