PUNCH BİYOPSİ (DERİ BİYOPSİLERİ) NEDİR?

Punch biyopsi, dermatolojide en sık kullanılan biyopsi tekniğidir. Deri biyopsileri Inflamatuar hastalıklarda, vaskulitlerde, bağ dokusu hastalıklarında, yüzeysel tümorlerde tanı koymada kolaylık sağlar. Ayrıca doku kültürü koymak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

İşlemden önce bölgede antisepsi sağlanır ve lokal anestezi uygulanır. İşlem uygulandıktan sonra yara yeri temizlenir ve pansuman yapılarak işlem bölgesi kapatılır. Alınan biyopsi örneği formol solüsyon içinde patoloji laboratuarına gönderilir.

Punch biyopsi, insizyonel veya lezyonun büyüklüğüne göre eksizyonel biyopsi amacıyla lezyonlu deriden tam kat silindir şeklinde doku örneği alınması işlemidir. Deri hastalıklarında tanı koymada biyopsi işleminden yararlanılır. İşlem öncesi uygulama alanı antiseptik bir solüsyon ile temizlenir. Hastanın ağrısı olmaması için lokal anestezi uygulanır. Anestezi sonrası biyopsi ağrısız bir şekilde alınır. Biyopsi sonrası gerekli şartlar sağlandığı takdirde önemli bir komplikasyon beklenmez. Yara yerinde enfeksiyon, kanama, skar, keloid oluşumu komplikasyonlar olarak sıralanabilir.